Euro ve Doların tarihi yükseklişi, Merkez Bankasını savunmaya geçirdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) "tapering"e başlamasıyla birlikte küresel piyasalara etki ederek yurt içinde de dolar ve avro'nun yükselmesine sebeb oldu. Serbest piyasada Amerikan doları, Türk lirası karşısında 2,12'ye, euro ise 2,917'ye yükselerek tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. euro ve dolar

Bu hızlı yükselişin üzerine T.C. Merkez Bankası dolara karşı ilk atağını gerçekleştirdi. Bu önlem paketi ile birlikte Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre döviz satış ihalelerinde en az tutar 10 katına kadar yükseltilebilecek. TCMB günlük döviz satım ihalesi için en alt miktarı 50 milyon ABD doları olarak belirlemişti. Doların bu hızlı yükselişini durdurmak için yeni bir karar açıklanarak Merkez Bankası günlük döviz satım ihalesini 500 milyon dolara kadar çıkarabilecek. Böylece açıklamanın ardından dolar 2.09 TL'nin altına kadar geriledi.

Yükselişten önce 2,82'ye kadar düşen eyro ise tarihi zirvesini 2,918 yaparak rekor kırdı. Euro Cuma günü Amerikan Doları karşısında yükselişe geçerek ABD oturumu bitiminde EUR/USD 0,07% yükseldi ve 1,3672 üzerinden işlem gördü. Günün en düşüğü olan 1,3625 seviyesinden çift destek bulurken, 1,3812 ise Çarşamba gününün en yüksek direnç seviyesi olarak belirlendi.

Bu esnada avro, İngiliz Poundu karşısında yükseldi ve Japon Yeni karşısında da düştü. EUR/GBP 0,34% artarak 0,8372 seviyesini, EUR/JPY'de 0,06% düşerek 142,32 seviyesinden işlem gerçekleştirdi.

Yorumlar

DÖVİZ HESAPLAMA
Miktar :