Lamborghini Huracan LP610-4: Yeni Bir Efsane Başlıyor

Nefes kesen performansı ile Lamborghini Huracan LP610-4

1. Yeni Bir Efsane Başlıyor.

 • Lüks süper spor otomobil: 3.2 saniyede 0'dan 100 km / s, fazla 325 km / h hıza
• 5.2-litre ve 449 kW / 610 hp, doğrudan ve dolaylı enjeksiyon bir kombinasyonu ile doğal emişli V10 motoru
• Son derece hızlı-değişen 7 vitesli çift kavramalı şanzıman
• Yenilikçi hafif konsepti: melez şasi karbon fiber ve alüminyumdan yapılmış
• Saf ve mutlak dış tasarımı, tam LED aydınlatma teknolojisi
• Şık iç tasarım, üst işçilik ve bireyselleşme seçenekleri bir dizi
• tam entegre kontroller ve sanal 12.3 "TFT gösterge paneli ile Kokpit
• Yeni dinamik mod seçimi kavramı
Yeni hidrolik çoklu plakalı kavrama ile • Dört tekerlekten çekiş
• standart olarak karbon-seramik frenler
• İsteğe bağlı olarak değişen direksiyon ve adaptif süspansiyon
 
Automobili Lamborghini geleceğe büyük bir adım atıyor: yeni geliştirilen Huracán LP 610-4, son derece başarılı Gallardo halefi ile, İtalyan süper spor otomobil üreticisi segmentinde kriter yeniden tanımlıyor. Onun saf ve mutlak tasarım, nefes kesen dinamikleri ve mükemmel kalitesi ile, Huracán benzersiz bir spor otomobil deneyimi sunuyor. Bu günlük kullanım için uygundur bir karakteri ile güçlü performansı birleştiren, geniş kapsamlı yeni teknolojiler tam entegre bir şekilde çalışmak. Automobili Lamborghini Stephan Winkelmann, Başkanı ve CEO'su: "Huracán ile Lamborghini onun büyük tarihinin bir sonraki bölüm yazıyor."
14,022 adet üretildi sahip, Gallardo şimdiye kadar yapılmış en başarılı Lamborghini modeli. Onun on yıllık üretim çalışması sırasında, bu tamamen yeni bir boyuta markasını aldı. Gerçek Lamborghini geleneğinde, Gallardo halefi de boğa güreşi dünyanın adını alır: Huracán Alicante Ağustos 1879 savaşan İspanyol Conte de la Patilla cins bir mücadele boğa oldu. Onun inatçı karakteri onu yenilmez yaptı.  
Huracán LP 610-4 ile Lamborghini yepyeni bir evrimsel düzeyde olan pürist, kusursuz tasarım dilini alıyor. Tasarım güzel heykel formları ile, cesur ve sinirli. Tasarım sürecinin başlangıç ​​noktası Huracan silueti oldu. Amaç, arka yolcu hücre üzerinde ön uçtan uzanan tek bir satır ile araç tanımlamak idi. Yan camlar Huracán profilinin içine yerleştirilen bir mücevher gibi görünen bir altıgen şeklinde almak. Geceleri de, bu tamamen açık olduğu: ana farlar, LED teknolojisinde ışın da dahil olmak üzere tüm ışıklar, - süper spor otomobil segmentinde mutlak bir ilk.
Yenilikçi bir kokpit iç hakimdir. 12.3-inç TFT ekran, farklı modları bir dizi yapılandırılmış ve sanal formatında tüm anahtar bilgileri ile sürücü sağlar edilebilir. Alet bağlar ve merkez tünelin ince çizgileri iç tasarım hafiflik göstergesidir. Son derece detaylı işçilik kalitesi son derece rafine duygusu verirken ince malzemeler, yoğun bireysel olabilir içini, ayırt.
Huracán LP 610-4 ve yeni tasarlanmış hibrid şasi karbon-fiber ve alüminyum parçaları birleştiren bir sanat teknik eseridir. Ultra-hafif şasi 1.422 kilogram aracın düşük kuru ağırlık için temelini oluşturan; mükemmel sertliği ile, bir yarış otomobili işleme hassasiyeti garanti eder.
Huracán de yeni V10 motor 5.2 litrelik bir deplasman olağanüstü tahrik oluşturur. Bu 8,250 rpm'de 448 kW / 610 hp güç çıkışı ve 6,500 rpm'de 560 Nm maksimum tork üretiyor. Yeni "Iniezione Diretta Stratificata" doğrudan ve dolaylı enjeksiyon birleştirir - Gallardo ve yakıt tüketiminde ve emisyonlarda azalma ile karşılaştırıldığında güç ve tork artışı elde.
Hp başına sadece 2.33 kilogram güç-ağırlık oranı ile, Lamborghini Huracán kesinlikle nefes kesici performans sağlar. Fazla 325 km / h ve ivme rakamlar üst hız - 3.2 saniyede sıfırdan 100 km / h 9.9 saniye sıfır 200 km / h - dinamiklerinin bir göstergesi sunuyoruz. Stop & Start teknolojisi kısmen sayesinde, ECE ortalama yakıt tüketimi 100 km (km'de 290 g CO2) başına 12.5 litreye düştü.
On silindir tarafından üretilen gücü de yeni bir hidrolik çok plakalı debriyaj özellikleri yeni 7 vitesli çift kavramalı şanzıman "Lamborghini Doppia Frizione" (LDF) ve bir all-wheel sürücü üzerinden yola teslim edilir. Yarış pisti karayolundan kapsayan üç farklı sürüş modu, direksiyon simidinde bir sürücü seçme anahtarı kullanılarak seçilebilir. Sistem ANIMA (Soul İtalyan) denir - "Adaptive Ağ Intelligent Management", ve etkileri motor, şanzıman, dört tekerlekten çekiş ve ESC taşıma sisteminin yanı sıra diğer dinamik sistemler.
Lamborghini Huracán tekerlekleri olağanüstü durma gücü sağlayan standart-fit karbon-seramik fren sistemi, çapı 20 inç ölçmek. Bir seçenek olarak, Lamborghini Lamborghini Dinamik Direksiyon değişken direksiyon sistemi ve MagneRide elektromanyetik amortisör kontrolü ile yeni lüks süper spor otomobil sunuyor. Bu özelliklerin her ikisi de Anima entegre edilmiştir.
Lamborghini LP 610-4 Huracán ilkbaharda 2014 yılında başlaması planlanan müşteri teslimat ile, 2014 Cenevre Motor Show'da gösteri prömiyerini kutluyor. Huracán vergiler hariç, 169,500.00 Euro fiyatlı. Üretim Sant'Agata Bolognese Automobili Lamborghini merkezinde yer alır. 
 

2. Dış Tasarım

Bir Lamborghini zerafeti son derece konsantre gücünün güzelliği - her satırı ve her detay hız, dinamikleri, performans için ihtiyaç sürdürür. Açık, hermetik ve süsleme tamamen ücretsiz - Design çok Huracán LP 610-4, bir unsurdur.
Ölçüler 2.620 mm dingil mesafesi ile, uzun 1,924 mm genişliğinde ve yüksek 1.165 mm 4.459 mm ölçülerindeki bir dinamik kama hatlarını çerçeve. Gergin eğrileri alüminyum ve karbon fiber ile çalışan ve geometrik yüzeyler ile yenilikçi teknoloji gerektiren keskin kenarları ile kontrast. Ön hava girişleri ve bunların üç boyutlu oluşmuş örgü ekler görünür, yan pencereler, motor için giriş açıklıkları ve Giano tasarım standart-fit tekerlekler - Lamborghini için karakteristik temel formu altıgen olduğunu.
Lamborghini Huracán ok şeklindeki ön uç iki pilelerin kaputu kontur ekleyerek, bir köpekbalığı burun gibi keskin düşüş açıları. Düz, köşeli farlar LED'ler ile sadece donatılmıştır - süper spor araba bu sınıfta bir yenilik. Işık kılavuzları her far iki Y-şekilli hatlarını oluşturan ve Huracan atlamaya hazır bir yırtıcı bir görünüm veren, gündüz ışık üretirler. 5500 Kelvin renk sıcaklığına sahip, LED ışık mükemmel yol aydınlatma sağlayan ve gözleri çok az stres koyarak, gün ışığının olduğu çok yakındır. LED'ler aracın ömür boyu için tasarlanmış ve son derece verimli enerji vardır.
Muazzam bir hava girişi, derin ön ucunu kesti ve tam genişliği boyunca uzanan, Huracán ön hakim. Gövde renginde boyanmış Fins bunun üzerinden güçlü çapraz çizgiler kesti. Bir yarış araba gibi, hava girişinin alt kontür bir splitter oluşturmak için ileriye çıkıntı. 
Lamborghini tasarımı avant-garde karakter tarafında özellikle belirgindir - Huracán LP 610-4 hızlı hareket eden bir teknik heykelidir. Onun alüminyum giydirme güçlü 20-inç tekerlekler üzerinde gerili uzanan, bir tek, akan satır arka çatı üzerinde ön ucundan çalışır. Biraz sürücü ve yardımcı sürücünün başları üzerinde çatı arklar, bagaj kapağının üzerine ve son derece alçak C-sütunlar aracılığıyla devam eden bu kontür.
Far başlayarak, kapı üzerinde geniş açılı kenar tanımlamak için ön çamurluk üzerinde çalışan bir çizgidir. Taşlar gibi yanları içine ayarlanır - Birlikte düz, bırakarak çatı yay ile, yükselen kapı kenar yan pencereler için üç boyutlu bir çerçeve sunuyor. Bu çizgiler, bir dar açı ile buluştuğu yerde hava ile motora besleyen üst alımıdır. Soğutucu hava için daha düşük emme geniş, arka tekerlek kemer önünde açısal eşik ortaya çıkar. Gallardo bir özelliği oldu, büyük, dikey hava alımının olmaması, Huracán kanadına atletik gerginliğini ve güçlü bir akış getiriyor.
Standart biçiminde, son derece alçak C sütunları arasında motor kapağı klasik Miura hürmeten üç büyük, mat siyah polimer yüzgeçler oluşur. Lamborghini V10 net bir görüş ortaya isteğe bağlı şeffaf kapak sunuyor. Bu versiyonda, motor bölmesi Lamborghini'nin patentli Dövme Kompozit teknolojisi kullanılarak yapılan görünür karbon fiber kaplı.
Huracán arka ucu, aynı zamanda, bir çok üç boyutlu bir şekle sahiptir. Ön ucunda alımı gibi, motor koy havalandırma için geniş, örgülü çıkış derin arka kesilir. Bunun üzerinde aynı şekilde LED ile tamamen donatılmış dar arka ışıklar vardır. Ön farlara benzer, onların ışık da Y şeklinde bir kontur alır. Egzoz sisteminin dört uç boruları büyük bir difüzör kuşatan, onun esas boyutlu eliptik grenaj krom ve perfore edilir. 
Lamborghini LP 610-4 Huracán her detay fonksiyon estetik kutlar; Centro Stile gelen tasarımcılar aerodinamik uzmanları ile birlikte yakından çalıştı. Süper spor otomobilin önünde geniş hava girişleri, özellikle soğutma havasını doğrudan ve ön aks üzerindeki baskıyı aşağı artırmak Headwind. Huracán hareketli bir arka spoyler gerektirmez - arka spoyler dudak arabanın arka etrafında hava akışını iyileştirmek için gövdedeki yükselen difüzör ile birlikte çalışır. Karoser tamamen NACA kanalları radyatörlere karşıdan esen rüzgâr yönetmenlik ile kaplanmış.
Lamborghini yedi yeni olanlar da dahil olmak üzere 17 renk, Huracán sunuyor. Düz renkler Bianco Monocerus ve Nero Noctis vardır. Metalik tonlar isimleri Bianco Icarus, Blu Achelous, Grigio Lynx, Grigio Nimbus, Nero Serapis ve Rosso Mars ile birlikte gelir. Sedefli tonları Arancio Borealis, Giallo Midas ve Verde Mantis vardır. Ayrıca Reklam Personam bireyselleşme programından mevcut mat boya Bianco Canopus, Giallo Horus, Grigio Titans, Marrone Apus ve Nero Nemesis bitirir vardır. Blu Caelum, Grigio ADMETUS ve Marrone Alcestis - - İlan Personam gelen metalik renkler renk paletini tamamlamak.
 Lamborghini Huracan

3. Kaporta

Çok, bodyshell kavramı söz konusu olduğunda Lamborghini LP 610-4 Huracán ile sonraki seviyeye yükselir. Kalıcı entegre alüminyum paneller ile döküm düğümleri ve ekstrüzyon profil oluşan son derece sert çerçeve - Gallardo bir alüminyum uzay çerçeve vardı. Halefi yenilikçi bir hibrit şasi özellikleri. Ultra-hafif bir malzeme olan Lamborghini uzun yıllar çığır açan bir uzmanlık geliştirdi ki - bu karbon-fiber takviyeli polimer (CFRP) yapılmış büyük elemanları ile alüminyum parçaları birleştiriyor.
Lamborghini Huracán melez şasi kısmen alüminyumdan oluşmaktadır ön ve aks bağlar ile arabanın arka bölümleri hafif alaşımdan neredeyse tamamen yapılmış ve karbon-fiber parçalar RTM süreci (Resin Transfer Kalıplama) kullanılarak üretilmektedir. Onlar kendi özellikle karmaşık geometriye sahip zemin parçası ve eşikleri, merkez tünel, arka perdesinde ve B-sütunlar oluşturmak yolcu hücresi, etrafında yoğunlaşmıştır. Motor bölmesine x şeklindeki ateli de CFRP yapılır. Paslanmaz çelik bağlantı elemanları alüminyum ve karbon-fiber bileşenleri bağlamak.
Lamborghini LP 610-4 Huracán yenilikçi melez şasi Gallardo zaten çok hafif uzay çerçeve bile az az 200 kilogram ağırlığında. Bu güvenlik ve dinamik yol tutuşu ve hassas üretim bitirmek için zemin hazırlar sertliği, kaza geldiğinde hibrid şasi, önemli ölçüde daha iyidir. Onun lifler yük seyahat tam yönünde ortaya koydu çünkü arka perdesinde, örneğin, bir yandan çarpma durumunda mükemmel koruma sağlar.
 

4. İç

Lamborghini LP 610-4 Huracán of state-of-the-art iç tasarım harika tutarlılık, bir thrillingly sportif karakter ve uzun mesafe sürüş konforu için rahatlatıcı sunuyor. Keskin tanımlanmış altıgen gövde ve yüzeyleri - - dış tasarım ayırt edici özelliği de, burada önemli bir rol oynar. Pano alçak ve son derece ince şerit üzerinde altıgen kaplama elemanları bulunmaktadır. Gösterge tablosu ve hava delikleri, bağımsız gibi eklenti bileşenleri bakmak. Bir konsol merkez tünel pano uzanır.
Huracán içinde, sürücü ve co-pilot daha fazla alan ve Lamborghini Gallardo daha iyi görünürlük zevk - onlar işin içine günlük sürücüde hem yarış pisti için bir gezi gibi belirgindir. Onların belirgin kontur ve entegre koltuk arkalığı ile düşük koltuklar mükemmel tutuş ve desteği ile vücut sağlar. Standart versiyonda, onlar elektriksel sırt ve boyuna pozisyon açısı için ayarlanabilir. Koltuk yüksekliği, koltuk açısı ve koltuk minderinin uzunluğu için daha fazla elektrik fonksiyonları opsiyonel olarak mevcuttur.
Lamborghini LP 610-4 Huracán için işletim konsepti kesinlikle sürücü odaklanmıştır. O / o göstergelerin ve ön cam silecekleri dahil birçok araç fonksiyonlarını yönetmek için düz dipli üç kollu direksiyon simidi üzerindeki düğmeler kullanabilirsiniz; iki büyük vites değiştirme kulakçıkları çift kavramalı vites kutusunu kontrol için hizmet vermektedir. Tüm eylemleri yürütürken, sürücü her zaman direksiyon üzerinde yol ve ellerde gözleri tutabilirsiniz.
Direksiyon simidinin arkasında 1440 x 540 piksel yüksek çözünürlüklü 12.3-inç TFT ekran. Sanal Kokpit gelişmiş görsel efektler ile keskin 3D grafik tüm kritik bilgiler sunuyor. Arka planda çalışan bir süper-hızlı grafik işlemci, Nvidia Tegra 3 ile Serisi Tegra 30 yonga. Devir sayacı için, örneğin, o iğnenin kesinlikle homojen hareketini sağlamak, saniyede 60 kare üretir.
Sürücü üç ekranlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Tam sürücü modunda, büyük, orta devir sayacı yakıt seviyesi ve su sıcaklığı için görüntüler çevrili, görünümü hakim. Hızlı bir dijital okuma-out olarak gösterilir. Karışık modunda, devir sayacı, küçük ve ekranın sağ yarısını işgal navigasyon haritası gibi eğlence fonksiyonları için bir pencere ile, sola hareket eder. Tam Navi ve eğlence modunda, harita monitörün en doldurur. Ne olursa olsun, seçilen modu, alt kenarı boyunca ekran tüm önemli uyarı ve bilgilendirme sembolleri gösterir.
Ergonomik bir kürsü üzerinde sanki düzenlenmiş uzun orta konsolda daha fazla gösterge ve kontrol elemanları vardır. Üstteki bir yağ basıncı, yağ sıcaklığı ve gerilim göstermek için devreye sokulabilir iklim kontrolü için dar bir TFT ekran. Altındaki kokpitin sol anahtarlarının başka bir grup eşliğinde ikincil fonksiyonlar için anahtarları bir şerit vardır.
Konsolun merkezinde otomatik klima ve infotainment sistemi için denetimleri vardır. Onun ana kontrol navigasyon, telefon, bilgi, radyo, medya ve ses fonksiyonları ana menülerine doğrudan erişim sağlayan düğmeleri ile çevrili, bir daha döner kontrol ses ayarı içindir. Merkezi tünel yatay olarak düzenlenmiş kırmızı bir flep altında start / stop butonu vardır, nötr, park ve elektronik park freni için vites ve düğmesini ters için iletim düğmeleri. İki eldiven kutuları, cep telefonu tepsi ve iki kapı cepleri gündelik hayatın küçük şeyler ağırlayacak.
Lamborghini LP 610-4 Huracán iç hazırlanmış olan detaylara uzlaşmaz hassas ve dikkat, İtalyan işçilik güzel geleneği köklü ve süper spor otomobiller liginde yeni kriterler belirlemektedir. Lüks malzemeler onların ince görünüm ve hissi ile duyularınızı şımartın, onların seçimi ve sunulan renk seçimi ince bir dokunuş ve Lamborghini tasarımcıları keskin gözünün açık kanıtıdır. Ön panelin üst kısmı ön cama yansımaları önlemek için karanlık Alcantara kaplı. LED'ler çok, iç aydınlatma sağlamak - gibi tek bir geleneksel ampul herhangi bir yerde veya arabada yoktur.
Tek renk Huracán içini hakim - Nero Ade siyah. Gösterge paneli, orta konsol, koltuk ve kapı panelleri orta panelleri tüm Alcantara hava delikleri ve kapı aynalarının iç aksan ayarı ile, yumuşak deri standart olarak kaplanmıştır. Bu tamamlamak için, müşterilerin dört iç varyantları seçebilirsiniz. Bunlar çeşitli şekillerde bu kullanabilirsiniz - modeline göre - panelin alt bölgesini bireyselleştirmeye, orta konsol, kapı kulpları, kapı aynaları, koltuk arkaları, hava delikleri ve üzerindeki kaplama merkezi paneller A-sütunları ve çatı kirişleri.
Elegante iki ton iç dokuz zıt renkleri ve ek deri seçenekleri bir seçim ile birlikte geliyor, orta konsolun üst kısmı mat koyu gri boyalı hava delikleri ile, parlak siyah ışıldıyor. Iki ton Sportivo iç altı zıt renklerde Alcantara sunarken tek tonlu Sportivo iç olarak, kaplama çok, Nero Ade Alcantara yapılır. Alternatif olarak, iki-tonlu Sportivo iç aynı zamanda esnek Nappa deri ile birlikte gelir. Bir seçenek olarak, dikiş - 30 metre toplam - bir renkte de mevcuttur. Program, Lamborghini logolar ve harfler iç için, ya da deri biyeli ayak paspaslar gibi başka seçenekleri ile tamamlanıyor.
 

5. Güç Ünitesi

Huracán LP 610-4 model adı kısaltması LP yoğun tasarlanan V10 motor yönelimi ifade eder - bu uzunlamasına sürücü ("longitudinale posteriore") arkasında tipik Lamborghini şekilde monte edilir. Numarası 610 449 kW eşittir ve 8,250 rpm'de mevcuttur BG güç çıkışı vardır. Belirli bir çıktı az 86.3 den kW / deplasman litre başına 117.3 hp, tork eğrisi 6500 devirde 560 Nm zirveye ulaşır.
Her Lamborghini motoru gibi, 5.2-litrelik V10 yüksek performanslı, doğal emişli birimidir. Bir hacimli bas kurulmuş ve yükselen treble tarafından tepesinde - Bu inanılmaz çekiş gücü ile ve devir artış gibi yeni yönleriyle alır eşsiz bir ses, iyi 8.000 işareti üzerinde tarz yüksek devirin ile, çarpıcı gaz tepkisi ile sürücü duyuları büyüler.
On silindir sadece 3,2 saniyede 100 km / h durma noktasına gelen Huracán LP 610-4 mancınık - Her hp sadece 2.33 kilogram hareket etmek zorundadır. En yüksek hız 325 km / h, diğer tarafında ise 200 km / h sıfırdan rakam, 9,9 saniyedir. Oysa, yüksek performanslı motor 100 km'de yakıt 12.5 litre, km başına 290 gram CO2 eşdeğeri bir ortalama ile yapmak yapar. Standart olarak Stop & Start sistemi tarafından da destekli Gallardo LP 560-4, karşı iyileşme, yüzde 11 olduğunu.
5204 cm3 yer değiştirme, bir 84.5 milimetre delikli ve 92.8 milimetre inme sonucudur. V10 ortak-pim mili olarak tasarlanmış olan dövme krank mili ile, 54 ve 90 derece dönüşümlü patlar. Ağırlığını minimize karşıt pistonların Conrods ortak bir krank pimi üzerinde çalıştığı bu inşaat, sertliği en üst düzeye çıkarır. Dövme çelik Conrods ve dövme alüminyum pistonlar hem de aynı şekilde son derece güçlü ve hafiftir.
Karter bir alüminyum-silisyum alaşımından yapılır ve homojenlik, özellikle, yüksek düzeyde düşük basınçlı bir kokil döküm işlemi kullanılarak üretilir. Yüksek silikon içeriği silindir varil derece aşınmaya dayanıklı hale getirir. Bir Taban plakası inşaat karter olağanüstü sertlik ve optimum titreşim karakteristiklerini verir. Dökme demir taşıyan köprüler termal genleşme azaltmak ve böylece krank mili ana yataklarında boşluğunu en aza indirmek.
Onun ayrı yağ tankı ile kuru karter yağlama klasik motor sporları teknolojidir. Bu hatta aşırı yanal ivme altında, yağlayıcı yeterli kaynağı alır temin ederken V10, aşağı çok düşük oturmak için izin verir. Basınç-yağlama pompası son derece verimli hale yüküne göre çalışır.
On silindir her zaman çok iyi doldurulur. Krank açı 42 derece ile ayarlanabilir, her biri dört eksantrik milleri, silindir kam takipçileri ile valfleri aktive. Yağ pompası ve su pompası gibi, motorun arka çalışan zincirler ile tahrik edilmektedir.
İki kanallı emme sisteminin basınç odası hafif bir polimerden yapılır, emme kanalları pnömatik kapakları bulunmaktadır. Yük ve devir düşük olduğunda, bir silindir dönme haline gelen hava ayarlayın, bu döner ayrıca yanma işleminin verimliliğini artırır. Onun bileşenleri bel basınç ortaya koydu ile egzoz sistemi de, iki kanal ile tasarlandı. Kanatlar iki uç boruları vardır, yüksek yük ve devirlerde oluşan vakum, daha derin ses dolgun vererek, onları açmak için neden olur.
V10 bir çığır açan yenilik "Iniezione Diretta Stratificata" olarak bilinen çift yakıt enjeksiyonu, olduğunu. Start-up ve daha yüksek yük ve devirlerde altında, ortak bir raylı sistem doğrudan yanma odasına kadar 180 bar basınçta yakıt enjekte eder. Bu silindir duvar soğutma etkisine sahiptir ve 12.7:1 daha yüksek bir sıkıştırma oranına izin veren yoğun girdap ile sonuçlanır. Düşük yüklerde, yakıt yakıt tüketimi ve partikül emisyonunu azaltır manifoldu içine dolaylı olarak enjekte edilir. Orta yükler ve devirlerde, hem de enjeksiyon sistemleri birlikte çalışırlar. V10 zaten AB6 normuna uygundur.

6. Transmisyon

Süper hızlı, tork herhangi bir kesinti olmadan neredeyse algılanamaz vitesler - Lamborghini LP 610-4 Huracán tamamen yeni bir şanzıman ile geliyor. Gallardo hala e.gear otomatikleştirilmiş manuel şanzıman kullanılan yerlerde, halefi Lamborghini Doppia Frizione (LDF) 7 vitesli çift debriyajlı vites kutusu bulunmaktadır. Son derece verimli ve oranları yakından maksimum sportif performans için ayarlanır.
Huracán arka V10 arkasına monte LDF şanzıman, uzun, en az 60 santimetre olarak son derece kompakt. Onun kontrolü ve tahrik, elektronik, mekanik ve hidrolik parçalar hep birlikte çalışmak ayrı bir blokta, üzerinden. Termal yönetim, bir yağ-su ve yağ-hava ısı değiştirici tarafından işlenir, dişli takımları, debriyaj ve entegre diferansiyeli bir yağ pompa malzemeleri yağı.
Lamborghini'nin yeni çift kavramalı şanzıman olarak, motor gücü ikiz tahrik şaftı ve iki çıkış milleri boyunca akar. Birbiri ardına yerleştirilmiş iki lamelli kavraması iki birbirinden bağımsız kısmi şanzıman çalışır. Debriyaj K1 vites 1, 3, 5 ve 7 için dişli setleri için sağlam bir şaft üzerinden tork gönderir. Katı milin etrafında dönen bir oyuk şaft. Bu K2 debriyaj bağlı ve dişli dişliler 2, 4 ve 6 için setleri, hem de geri vites tahrik eder.
İki kısmi vites sürekli aktif olan, ancak bunların sadece bir motora bağlanır. Örneğin, sürücü üçüncü viteste hızlanırken, ikinci kısmi şanzıman zaten hazırlık yapan dördüncü dişli vardır. Vites kavramaları geçiş yoluyla gerçekleşir - K1 açılır ve K2 saniyenin birkaç yüzde biri kapanır. Sürücü direksiyon üzerinden vites kürekler kendisi vardiya, ya da tam otomatik sürücü programı yararlanabilirler. Maksimum hızlanma gerektiğinde, bir düğme eller bir dokunuş optimum motorda debriyaj çekici iş Kontrolü Başlatacak üzerinde hız. Bu motor gücü lastik kayma mükemmel düzenlenmiş derecesi ile yola teslim emin kılar.
Bir klasik Lamborghini gücü tüm tekerlekten çekiş - 20 yılı aşkın için, bu dinamiği, çekiş ve istikrar içinde nihai için durdu. 1993 yılında, Diablo VT dört tahrik tekerlekleri ilk İtalyan süper spor otomobil oldu. Maksimum performans için kesinlikle yerden yukarı geliştirilen yepyeni bir all-wheel drive sistemi ile - Huracán LP 610-4 yılında da üstün çekiş sürücüleri daha önce arkadan çekişli rakiplerine oranla daha köşeleri dışarı hızlandırmak anlamına gelir.
Ikinci çıkış milinin de, LDF iletim ön aksa V10 kartere geçiyor pervane şaftı ile bir bağlantı içeriyor. Orada, elektronik kontrollü ve hidrolik tahrikli çoklu plakalı kavrama tork dağılımının konuyu kolları - Lamborghini Gallardo viskoz bağlantı ile karşılaştırıldığında bir adım daha ileriye işaretleme. İçinde bir yağ banyosu içinde çalışan plakaları bir kümesidir. Metal sürtünme halkaları çift eksenel olarak düzenlenir - her çiftteki bir halka kalıcı olarak pervane mili, ön aks diferansiyel yol açan kısa bir çıkış mili ile diğer döner gövde ile kilitlenir.
Normal sürüş koşulları altında, çoklu plakalı kavrama ön tekerleklere motor tork sadece yaklaşık yüzde 30 aktarmaları - Huracán güçlü arka-drive önyargı var anlamına gelir. Ancak, arka aks azalmasıyla da çekiş gerektiğini, debriyaj sorunsuz ve birkaç saniye içinde kontrollü bir şekilde bir araya set plakasını iterek ön tekerleklere tork yüzde 50 kadar yönlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, tork yüzde 100 bir maksimum arka aks için dağıtılabilir. Arka aksta, mekanik diferansiyel kilidi LDF iletim entegre daha da çekişi artırır.
 

7. Şase

Huracán LP 610-4 içindeki her kilometre özellikle bir yarış pisti veya sargı ülke yolda saf tutkudur. Sant'Agata Bolognese gelen süper spor otomobil son derece yüksek viraj hızları ve hassas, neredeyse ani refleksleri ile bir sürüş makinesidir. Bu sürekli, sürücü zahmetsiz istikrarlı ve tatsız sürprizlerle ücretsizdir. 
Gibi bir yarış arabasının içinde, orta-motor konsepti 42:58 civarında aks yükünün ideal dağılımını sağlar ve Huracan şasi de, motor sporları teknolojileri kullanır. Tüm dört köşe çift salıncaklı süspansiyon, örneğin, yaylanmaz kitleleri azaltmak amacıyla dövme alüminyumdan yapılmıştır. Esneklikleri iyi uzunlamasına çalışma özelliğine teslim ederken kauçuk / metal bağlar, tam kaporta içine enine güçleri yönlendirir. Parça arkada ön 1.668 mm ve 1.620 mm.
Lamborghini LP 610-4 Huracán yeni gelişmeler elektromekanik rack-and-pinion hidrolik direksiyon bulunmaktadır. Bu ince farklılaşmış, anında geri bildirim sağlar ve 16,2:1 doğrudan, sportif oranına sahiptir. Genellikle çok az enerji tüketen güç yardımı, hız arttıkça azalır. Frenleme ve doğru düzeltme destekleyerek bir tarafta kaygan yol yüzeylerinde countersteering zaman elektromekanik hidrolik direksiyon sürücüye yardımcı olur.
Lamborghini Dinamik Direksiyon (LDS) bir seçenek olarak mevcuttur ve süper spor otomobil segmentinde bir başka yenilik işaretler. Onun kalbinde bir elektrik motoru tarafından tahrik direksiyon kolonu bir bindirilmiş sürücü birimdir. (9:01-17:01) denilen gerilme dalga dişli neredeyse yüzde 100 oranı değişebilir. Yüksek hızda onun kasten dolaylı kurulum yüce yönlü istikrar teslim ederken şehir trafiğinde, LDS direksiyon son derece direkt. Viraj zarfın çok kenarında, o küçücük, hedeflenen ters çevirme dürtüleri sunarak, yük aktarımı sırasında dışa yanı sıra, aşırılığı en aza indirir.
Bir seçenek yeni bir manyeto-reolojik amortisör kontrol sistemi olarak da sunulmaktadır. Amortisörlerin pistonların dolaşan küçük manyetik parçacıklar içeren sentetik bir yağdır. Bir voltaj bir bobin uygulandığı zaman, bu bir manyetik alan oluşturur. Bu İçinde parçacıklar elektrik akışına dik olarak kendilerini hizalamak ve böylece piston kanallardan petrol akışını kısıtlar. Yüksek-hız kontrol ünitesi sürekli olarak her tekerlek için optimum değerini hesaplar. Turn-in sırasında, örneğin, o dışarıda, ön tekerlekte amortisör gücünü yükseltir. Bu bodyroll azaltma etkisine sahiptir, ve reaksiyon, daha da kendiliğinden sonuç olarak olur.
Lamborghini Huracán başka bir yenilik, yeni bir dinamik disk modu sistemidir. "Adaptive Ağ Intelligent Management" - sistemi (Soul İtalyan) ANIMA denir.
Bir günlük kurulum dan, yarış sportif yoluyla - alt direksiyon simidi konuştu bir düğme aracılığıyla, sürücü modları "Strada", "Spor" ve "Corsa" arasında farklı araç sistemleri bir dizi geçiş yapabilirsiniz. Bu gaz vanaları kapsar, egzoz ses kanatçıklar, LDF 7 vitesli çift kavramalı şanzıman, dört tekerlekten çekiş, ESC stabilite kontrolü ve LDS yanı sıra manyeto-reolojik amortisörler. 
Lamborghini LP 610-4 Huracán gümüş 20-inç alaşım jantlar standart formatta çalışır, onların "Giano" tasarım beş büyük deliklerin klasik Lamborghini marka esinlenmiştir. Lastikler - ön 245/30 ve arkada 305/30 - Pirelli P Zero serisinden ve Huracán için özel olarak geliştirilmiştir. Hatta hafif bir ikiz kollu tasarıma sahip ve aynı zamanda 20 inç ölçme isteğe bağlı "Mimas" jantlar vardır - onlar akış şekillendirme teknolojisi kullanılarak yapılır. 
Büyük tekerlekleri arkasında güçlü frenler, karbon-seramik teknolojisi ile standart olarak gelmektedir. Dört diskler içten havalandırmalı ve delikli, onların soğutma kanalları hızla ısıyı dağıtmak. Ön diskler 380 milimetre, arka 356 milimetre ölçmek. Motor sporları bir kavram - on elemanları tekerlek göbeğine bağlantıyı oluşturan bir alüminyum taşıyıcı için, sürtünme halkası sabitleyin.
High-end diskler neredeyse son derece sağlam, özgür-solmaya ve mükemmel uzun ömür ile eşleştirilmiş olağanüstü performans sunar, birlikte, onlar eşdeğer çelik fren diskleri çok daha az ağırlık - çift rakamlar ölçüm kilogram sayısı. Kaliperler - altı ön piston ve arka dördü - gümüş boyalı ve Lamborghini yazı ayı vardır. Bunlar sarı, siyah, kırmızı ve turuncu da opsiyonel olarak mevcuttur. Ayrıca, Huracán bir elektrikli park freni ile donatılmıştır.
Lamborghini LP 610-4 Huracán yepyeni bir elektronik platformu kullanır. Geliştirme sürecinin belli bir odak noktası son derece yüksek hızlarda tüm verileri alır ve gönderir ESC elektronik stabilite kontrol, entegrasyon oldu. Dinamik sistemin "Sport" ve "Corsa" modlarında, ESC yanal dinamiklerinin bir artış sağlar. Yolda hızlı bir tur için, sürücü sistemi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.
Lamborghini Piattaforma Inerziale araç hareketleri (X, Y, Z ivmeler, Roll, Pitch, Yaw oranları) kesin ve doğrudan ölçümler için bir sistemdir. 3 akselero + 3 jiroskop tam ESC, 4WD, LMR, LDS bir FlexRay CAN-Bus üzerinden gerçek zamanlı iletişimi yüksek hızda aracın ağırlık merkezine yerleştirilen ve sağlar: birkaç on-board sensörlerden oluşur.
Sonuç hızlı ve duyarlı araç dinamiği gibi kaplamış araç performansları vardır. Sistem, havacılık gelen ve bir dizi üretim araç uygulanan ilk kez elde edilir.
 Lamborghini Huracan Siyah

8. Ekipman

Sant'Agata Bolognese yeni süper spor otomobil standart donanım bir olağanüstü yüksek düzeyde fabrika bırakır. Bu Iniezione Diretta Stratificata çift enjeksiyon, durdurmak ve sistemini başlatmak, 7 vitesli çift kavramalı şanzıman Lamborghini Doppia Frizione ve yeni elektrohidrolik çoklu plakalı kavrama ile all-wheel sürücü dahil high-end teknolojileri bir dizi kapsar. Karbon-seramik fren diskleri ve yeni ANIMA dinamik sürücü modu sisteminde Huracán iki birinci sınıf özellikler sunuyor.
Tüm ışık fonksiyonları LED'ler tarafından yerine getirilir - LED farların iç aydınlatma. Elektrikli dış aynalar, bir kat-işlevi varken koltuklar, elektrikli sırtlık ayarı ile donatılmıştır. Renkli cam çevresinde olduğu gibi otomatik klima kontrolü, aynı zamanda standart. İki ön hava yastıkları ve baş / göğüs hava yastıkları kemer gergileri paketini tamamlıyor ile, bir kaza durumunda sürücü ve co-sürücüyü korumak.
Lamborghini LP 610-4 Huracán de standart donanım özellikleri çok yönlü, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, LDF iletim ve sanal görünümlerin bir aralığındaki tüm önemli belgeler sunuyor 12.3-inç ekran, için vardiya kürekler. Lamborghini Bilgi ve Eğlence Sistemi ayrıca standart ve CD / DVD sürücüsü, bir ses arayüzü ve altı hoparlör ile bir radyo içeriyor.
Süper spor otomobilin iç yumuşak deri ve Alcantara ile Nero Ade siyah standart olarak geliyor. Müşteriler ayrıca ek türevleri bir dizi seçebilirsiniz - iki-tonlu "Elegante" interior, bir ve iki ton "Sportivo" iç ve Nappa deri ile iki-tonlu "Sportivo" interior. Lansmanı takiben, Lamborghini Reklam Personam programını genişletmek - özel renkler ve iplikler yanında, onun sahibinin parmak izi gibi bireysel olarak araba yapmak için ek özellikler sunar.
Bir geri kamera ile gelişmiş olabilir - - Tamamen elektrikli ayarlanabilir ısıtmalı koltuk ve kolçak optik park asistanı, ön ve arka: Huracán için ekipman listesi ayrıca konfor seçenekleri içerir. Bilgi ve eğlence alanında, Lamborghini, son derece detaylı 3D grafikler, Bluetooth arayüzü ve bir dijital radyo alıcısı ile bir navigasyon sistemi sunuyor.
Dış için, şeffaf motor kapağı karbon fiber motor bölmesi kaplaması ile birlikte vardır. Mimas tasarım opsiyonel jantlar da güçlü vurgular oluşturabilirsiniz. Değişken oranı ve MagneRide elektromanyetik sönümleme ile LDS direksiyon sistemi zaten son derece dinamik yol tutuşu sadece biraz daha heyecanlı hale. Lastik basınç uyarı göstergesi şasi seçenekleri yelpazesini yuvarlar.
 

9. Öncül, Lamborghini Gallardo

Huracán için selefi şimdiden bir efsane olarak kabul edilebilir. 2013 yılına kadar 2003 inşa 14.022 toplam ile, Gallardo İtalyan otomotiv tasarımı ve mühendisliği bir simgesi oldu. Şirket için, daha önce duyulmamış bir satış hacmi elde ve güncellemeleri dikkatli programı sayesinde, bu çok son dakika kadar çok iyi satmaya devam etti.
Gallardo orijinal versiyonu Cenevre Motor Show'da on bir yıl önce bir coupe olarak sunulduktan -, 5.0-litre V10 368 kW / 500 hp teslim. Altı-ileri manuel şanzıman - Otomatik e.gear versiyonu isteğe bağlı olarak kullanılabilir - bir viskoz bağlantı ile arka-önyargılı all-wheel sürücü tork yönetti. Bu 382 kW / 520 hp Gallardo Spyder tarafından 2005 yılında izledi. 390 kW / 530 hp ile hafif Gallardo Superleggera coupe beş litrelik motor son yineleme işaretlenmiş.
2008 facelift ile, Lamborghini motor ve model işaretini yeniden tasarladık. Gallardo Coupe şimdi, on silindirli motor tarafından teslim güç çıkışı (412 kW) referans, LP 560-4 denilen direkt enjeksiyon ile rafine ve deplasman 5.2 litre arttı. Spyder LP 560-4, bir yıl sonra izledi. LP 570-4 Spyder Performante izledi; 2010 henüz daha çıktı (419 kW) ile LP 570-4 Superleggera gelişini gördüm. Arkadan çekişli hayranları için, Lamborghini bir coupe ve Spyder gibi 2011 yılında Gallardo LP 550-2 getirdi. Nihayet, 2012 yılında, LP 560-4 tasarımı üzerinde yoğunlaşmıştır başka facelift aldı.
Üretim yaşamının on yılda, Lamborghini özel baskı modelleri bir dizi ile Gallardo taze tuttu. Bunlar - ama bir kaç isim için - SE (2005), LP 550-2 Valentino Balboni (2009), LP 570-4 Super Troefo Stradale (2011), LP 570-4 Edizione Tecnica (2012), LP 570-4 Squadra Corse (2013) ve 2013 yılında Lamborghini Automobili 50. yıldönümü kutlama Gallardo 50. yıldönümü. 2004 yılında ve 2008 yılında tekrar, İtalyan polisi çok özel Gallardos bir çift teslim aldı.
Sant'Agata'da gelen süper spor otomobil aynı zamanda etkileyici sonuçlar ile yarış pistinde dinamik potansiyelini gösterdi. 2005 yılından bu yana, Gallardo GT sınıfında rekabet tescil edilmiş ve 2006 yılından itibaren, Alman VLN Dayanıklılık Şampiyonası'nda yer aldı. Her iki yarışma bu başarı büyük bir elde gördüm. Sonra dünyanın en hızlı tek marka serisi 2009 yılında ilk kutladı - başından itibaren, Lamborghini Blancpain Super Trofeo, oldukça popüler bir yarış serisi olarak kendini kabul ettirdi.
 

10. Teknik Veriler

Lamborghini LP 610-4 Huracán
BODYSHEL VE ​​ÇALIŞMA DİŞLİ  
Alüminyum ve karbon fiberden yapılmış Şasi Hibrit şasi
Alüminyumdan yapılmış kaporta dış deri, 
ve karma malzeme.
Süspansiyon Alüminyum, çift salıncaklı süspansiyon  
Yaylar ve amortisörler Çelik yaylar ve hidrolik amortisörler. Bir seçenek olarak kullanılabilir "MagneRide" elektromanyetik amortisör kontrolü
ESC ESC / ABS özellikleri Anima ile ayarlanabilir, ESC devre dışı bırakılabilir
Arkada vakumlu fren servo ünitesi, altı pistonlu kaliperler ön, dört pistonlu kaliperler ile fren hidrolik çift devreli fren sistemi
Fren diskleri karbon-seramik fren diskleri,
∅ 380 x 38 mm ön, ∅ 356 x 32 mm arka
Elektromekanik hidrolik direksiyon, değişken oranı ile isteğe bağlı LDS direksiyon Direksiyon
Lastikler (standart) Pirelli 245/30 R20 (ön) - 305/30 R20 (arka)
Tekerlekler (standart) 8.5J x 20'' (ön) - 11J x 20'' (arka)
Aynalar Elektrik kumandalı dış dikiz aynaları
Tam Boyut çift kademeli ön hava yastıkları yastıkları
Tam boy yan hava yastıkları
 

MOTOR

Tipi Ten silindirli V, 90 °, IDS + MPI çift enjeksiyon
Hacmi 5204 cm3
Çap / strok Ø 84,5 mm x 92,8 mm
Ile valf kontrolü Emme ve egzoz eksantrik milleri 
sürekli değişken ayar
Sıkıştırma 12.7 ± 0.2 
Max. 8.250 rpm güç 449 kW / 610 hp
Max. 6,500 rpm'de 560 Nm tork
Emisyon sınıfı EURO 6 
Lambda yönetmeliğe egzoz tedavi Dört katalizörler
Sistem Soğutma Suyu ve yağ soğutma sistemleri 
Motor Yönetim Bosch MED 17
Master Slave
Yağlama Kuru karter
 

SÜRÜCÜ  

Elektrohidrolik çoklu plakalı kavrama ile All-wheel drive yazın
İletim 7 vitesli LDF çift kavramalı şanzıman, Drive Select Mode ile değişken özelliklerini değiştirmesi
 

PERFORMANS  

Vmax > 325 km / h
0-100 km / s 3.2 s
0-200 km / s 9.9 s
 

BOYUTLAR  

2.620 mm dingil mesafesi
Uzunluk 4.459 mm
1.924 mm genişliği
Genişlik (dahil dış aynalar) 2,236 mm
Yüksekliği 1.165 mm
Ön 1.668 mm Takip
Arka 1.620 mm Takip
Dönüş çapı 11.5 m
Ağırlık (kuru) 1.422 kg
Ağırlık / güç 2.33 kg / hp
Ağırlık Dağılımı% 42 (ön) -% 58 (arka)
 
KAPASİTE  
80 litre yakıt
 
YAKIT TÜKETİMİ **  
Kentsel 17.8 Litre/100 km
Şehir içi 9.4 Litre/100 km
Kombine 12.5 Litre/100 km
CO2 emisyonu 290 g / km
 
** Dir göre. EC/1999/100 

Yorumlar

DÖVİZ HESAPLAMA
Miktar :