Bitcoin Nedir

- Bitcoin (BTC) 2008 yılında ortaya çıkmış sanal bir para birimidir. O dönemde mevcut finansal para sisteminin sorunlarına çözüm arayan Satoshi Nakamoto isminde anonim bir bilişim uzmanı tarafından kurulmuştur. Bitcoin ile internet sitelerinde alışveriş yapabilir, online para alıp gönderebilirsiniz. Bir aracı kuruluş veya bankaya ihtiyaç duymadan doğrudan transfer yapabilirsiniz.
Bitcoin'in dünyada fiziksel gerçek bir karşılığı olmaması ve sadece sanal bir kavram olması diğer bir özelliğidir.

Bitcoin nasıl üretilir ve kazanılır ?

Bunun için BTC ağı bitcoin.org sitesinden, kendi sanal paranızı üretmek ve sanal cüzdan oluşturmak için gerekli uygulamayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirip kurduğunuz bu uygulama ile bitcoin madencisi olabilir ve üretime başlayabilirsiniz. Diğer bir yöntemde Bitcoin borsa sitelerinden gerçek para karşılığında satın almanız mümkün.
Örnek siteler: https://www.mtgox.com - https://www.bitstamp.net
3D crystal bitcoin

Bitcoin ne kadar güvenli ?

BTC sanal paranın güvenirlik konusunda 100% garantisi yok. Online saldırılar ile sanal ortamdaki bitcoin'lerinizi korsanlara çaldırtabilir ve e-cüzdanınızı boşaltabilirsiniz.

BTC'nin Dezavantajları

BTC ile yapılan her işlem örtülü olarak gerçekleşir ve sistemsel kaydı tutulmaz. Yaptığınız alışveriş veya ödemeleri daha sonradan izlemeniz mümkün olmamaktadır.
Siber saldırılara maruz kalabilir ve paralarınızı korsanlar gasp edebilir.
Hiç bir resmi kurum ve kuruluşa, yasaya bağlı değildir.

Son olarak sanal saldırılar yüzünden ani değişen birim değerinden dolayı bitcoini kullanmak orta derecede risk altına girmek demek.
Yazar: Emrah Kutlu